2011. december 30., péntek

David Sanborn - Only Everything (2010) Decca

David Sanborn altszaxofonos 1945. július 30-án a floridai Tampában született. Az egyik legmegbecsültebb session zenészként többek között a következő előadókkal dolgozott: James Brown, Bryan Ferry, Michael Stanley, Eric Clapton, Bobby Charles, Cat Stevens, Roger Daltrey, Stevie Wonder, Paul Simon, Jaco Pastorius, the Brecker Brothers, Michael Franks, Kenny Loggins, Casiopea, Players Association, David Bowie, Todd Rundgren, Bruce Springsteen, Little Feat, Tommy Bolin, Bob James, James Taylor, Al Jarreau, Pure Prairie League, Kenny G, George Benson, Joe Beck, Donny Hathaway, Elton John, Gil Evans, Carly Simon, Guru, Linda Ronstadt, Billy Joel, Kenny Garrett, Roger Waters, Steely Dan, Ween, the Eagles, The Grateful Dead...
Nekem volt szerencsém a PECSA-ban élőben is hallani őt, a mögöttem lévő sorban Presser Gábor és Charlie ültek.
Ezt a lemezét Ray Charlesnek, a rá a legkorábbi és legmélyebb hatást gyakorló zenésznek szentelte.
Nagyon jó lemez, köszönet érte Gykrantrz barátunknak.

A zenészek:
David Sanborn: alto sax; Joey DeFrancesco: organ; Steve Gadd: drums; Bob Malach: tenor sax; Frank Basile: baritone sax; Tony Kadlock: trumpet; Mike Davis: bass trombone; Joss Stone: vocals; James Taylor: vocals.

A számok:
01. The Peeper
02. Only Everything (For Genevieve)
03. Hard Times
04. Let The Good Times Roll
05. Baby Won't You Please Come Home
06. You've Changed
07. Hallelujah I Love Her So
08. Blues In The Night

2011. december 25., vasárnap

Hot Tuna - Hot Tuna (1970) RCA


A Hot Tuna formációt a Jefferson Airplane két tagja: a gitáros-énekes Jorma Kaukonen és a basszusgitáros Jack Casady 1969-ben alapították, s muzsikáltak benne az Airplane-beli működésük mellett. A zenekar igazi szerelemgyerek, a mai napig működik. Eleinte akusztikus bluest, később blues-rockot, majd rockot, hard-rockot játszottak, s ezeket a műfajokat azóta is körbe-körbe járják.
Első, cím nélküli lemezük készítői:
Jorma Kaukonen – ének, akusztikus gitár
Jack Casady – basszusgitár
Will Scarlett – szájharmonika

A számok:
Hesitation Blues (Tradícionális, Jorma Kaukonen és Jack Casady feldolgozása) – 5:06
How Long Blues (Leroy Carr) – 3:58
Uncle Sam Blues (Tradícionális, Jorma Kaukonen és Jack Casady feldolgozása) – 4:56
Don’t You Leave Me Here (Jelly Roll Morton) – 3:01
Death Don’t Have No Mercy (Rev. Gary Davis) – 6:14
Know You Rider (Tradícionális, Jorma Kaukonen és Jack Casady feldolgozása) – 4:07
Oh Lord, Search My Heart (Rev. Gary Davis) – 3:52
Winin’ Boy Blues (Jelly Roll Morton) – 5:31
New Song (For the Morning) (Jorma Kaukonen) – 5:03
Mann’s Fate (Jorma Kaukonen) – 5:26
Bónuszdalok
Keep Your Lamps Trimmed and Burning (Rev. Gary Davis) – 3:48
Candy Man (Rev. Gary Davis) – 3:35
True Religion (Tradícionális, Jorma Kaukonen és Jack Casady feldolgozása) – 5:23
Belly Shadow (Jorma Kaukonen) – 2:59
Come Back Baby (Lightnin’ Hopkins) – 6:07

2011. december 10., szombat

Pleszkán Frigyes - Fingerprints (1995) Periferic Records

"A történet huszonkét évvel ezelőtt állítólag így kezdődött: Gonda János, a jazztanszak vezetője intett a következő felvételizőnek, majd fáradtan lehunyta szemét. És egy pillanatra azt hitte, álmodik: Oscar Petersont, a jazz-zongora virtuózát vélte hallani, de amikor felnézett, a zongora mögött csak egy tizennégy éves monori diákot látott. S Pleszkán Frigyes neve mellé húsz évvel ezelőtt a legenda szerint odakerült a kettős felkiáltójel.
Pár évvel később Gonda a következőket írja jellemzésként a Monorról hetenként bejáró növendékről: „Szorgalma, a műfaj iránti alázata és a játékában megnyilvánuló belső parancsnak engedelmeskedő fegyelme, egyaránt ritkaságszámba megy. Széles spektrumon zongorázik: a rocktól a hagyományos jazzig mindenre fogékony és mindenben otthonos. Abszolút hallása van. Zenei memóriája kitűnő. Egyszer hallott lemez anyagát pontosan le tudja játszani. Technikailag megoldhatatlan feladatot - ha kissé hihetetlenül hangzik is - jóformán nem ismer.”
Pleszkán tehát csodagyerekként indult, tehetsége bármilyen sikerre feljogosíthatta volna, de mivel a Kárpát-medence közepén született, ez önmagában kevésnek bizonyult. Ő sem tartozott a nyolcvanas évek jazzéletét jelentősen befolyásoló Kiss Imre kegyeltjei közé, 1985-ben ugyan Gonda Jánossal és Kruza Richárddal közösen Keyboard Music címmel lemezt készített, de aztán, belefáradva a lehetetlen körülményekbe, Nyugatnak ment és elmerült a vendéglátóiparba.
Sokáig nem hallottunk felőle, mígnem két éve ősszel Murányi György meghívta Blueseum című műsorába vendégnek, majd felkérte, hogy játsszon rá élőben az éppen forgó bluesmuzsikára. A kísérlet olyan sikeres lett, hogy azonnal álmodozni kezdtek, Asztalos Domonkos személyében kiadót találtak, a Stereo Shop a terjesztést vállalta, és előbbivel néhány hónappal később aláírtak egy öt évre szóló menedzselési és kiadói szerződést. Ennek eredményeként látott tavaly nyáron napvilágot Pleszkán Fingerprints (Ujjlenyomatok) című albuma, melyen tíz, felerészben saját kompozíció hallható. A mű meglehetősen sokszínű, műfaját tekintve is heterogén, Pleszkán virtuozitása ismét könnyedén tetten érhető, bár mintha túlságosan is a technikai bravúrok dominálnának rajta; időnként az az érzése az embernek, hogy kevesebb hang több lenne, s néha bizony hiányzik belőle a kellő drámai érzék.
Az album zenei anyagát a nagyközönségnek Peszkán először a debreceni jazzfesztiválon mutatta be, majd néhány héttel később a Fővárosi Művelődési Házban azt is meghallhattuk, hogy a továbbiakban vélhetően merre visznek útjai. Még mielőtt azonban megszoktuk volna Pleszkán újbóli jelenlétét a hazai zenei életben, visszament Nyugatra, hogy egy korábban vállalt kötelezettségének eleget tegyen. 1996 márciusában jött ismét haza, de csak egyetlen szűk esztendőre, s a megélhetés januártól ismét a svájci vendéglátóiparba szólítja. Egy tavaszi koncert-körút és egy album maradt ezúttal utána, melyek közül különösen ez utóbbi becses. A Second Step (Második lépés) valóban előrelépés, a csillogó felszín alatt a mélység is kivehető, lényegesen több benne az invenció és egészségesebb szinten marad a virtuózitás.
Pleszkán Frigyes idén ünnepelte harminchetedik születésnapját. Talán az utolsó pillanat ahhoz, hogy egy ügyes impresszárió megakadályozza elkallódását, tehetségének aprópénzre váltását. Ha most nem nyúlnak a hóna alá, holnap lehet, hogy késő - endéglátózásból egy idő után ugyanis szellemi értelemben nincs visszaút. Még egy Pleszkán Frigyesnek sem." (Jávorszky Béla Szilárd Népszabadság 1996. december 28.)
És Pleszkán Frigyes 2011. február 14-én öngyilkos lett.
"Sosem láttam Pleszkánt hirdető nagy tacepaokat, országos koncertturnéiról híradásokat. Persze előfordulhattak, csak a szemem nem állt rá. Ahogy azt sem böngésztem, melyik jazz caféban, jazz kocsmában lép föl, egyszerűen és könnyedén tűnt el a látóteremből.
Munkált bennem a kettősség, hogy ha nehezen is jutottam a zenéihez, ha nem is látom fennen hirdetve szerepléseit, attól még él, működik és jól van. Pedig ez nem egy ilyen ország. Zordságához, érdektelenségéhez, a magam érdektelen viselkedésével én is tettem hozzá. Itthon nálunk a zseni csak a legritkábban van a helyén és érzi jól magát. A zseni már önmagában is megoszt, kedélyeket borzol, irigységre adhat okot, nincs tekintettel az általánosan elfogadott viselkedésmintákra, főbb áramlatokra, öntörvényű, és Pleszkán is ilyen lehetett. Mindemellett a jazz, mint műfaj sokkal szűkebb körnek szólhatott, kevesebb érdeklődésre tarthatott számot a nagyobbnak és népszerűbbnek elfogadott könnyűzenei testvéreinél. A jazz a zenének egyfajta nemszeretem ága lehetett, amely Amerikából eredt és hozzánk nyugati irányból gyűrűzött be. A jazz-t a maga bonyolultságában gyakran még érthetetlennek, ártalmasnak, amolyan luxus-csökevénynek, eretnek dolognak tartották. Többszörös hátránnyal kellett tehát Pleszkánnak megküzdenie, amit ő egy zsenihez méltó kihívásnak vehetett..." (Szegő Anna)

A zenészek:

Pleszkán Frigyes - zongora
Czakó Péter - bőgő
Gyárfás István- gitár
Jávori Vilmos - dob
Jeszenszky György - dob 5,6,7
Parádi József - bőgő 1,2,3,9

A számok:
1.Autumn Leaves
2.Stella By Starlight
3.Sweet Georgia Brown
4.In A Sentimental Mood
5.Memory
6.Blues In C
7.Fingerprints
8.The Windmills Of Your Mind
9.All The Things You Are
10.Alone

2011. december 9., péntek

Masters of Modern Blues Vol 1 - Johnny Shines Band (1966) Testament Records

Pete Welding (1935-1995) amerikai újságíró, blues-történész 1963-ban Philadelphiában Testament Records néven független zenekiadót alapított a blues és az amerikai néger népzene kiadása céljából.
Járta az országot, és több addig ismeretlen, vagy kevésbé ismert zenésszel készített felvételeket.
A kiadó 1977-ig működött, s számos, ma már ritkaságnak számító blues, gospel, country és dzsessz lemez kiadásával vívott nevet magának.
John Ned 'Johnny' Shines (1915-1992) 1935-ben megismerkedett Robert Johnsonnal, és két évig együtt járták az országot. 1941-ben Chicagoban telepedett le, egy gyárban dolgozott és esténként helyi bárokban muzsikált. 1946-ban a Columbia, 1950-ben a Chess lemeztársaság készített vele lemezt, de ezek egyike sem került az üzletekbe. 1966-ban viszont a Testament és a Vanguard is kiadta egy-egy lemezét.
A Johnny Shines Band:
Johnny Shines - gitár, ének
Otis Spann - zongora
Big Walter Horton - szájharmonika
Lee Jackson - bőgő
Fred Below - dobok

A számok:
01 Rollin' & Tumblin'
02 Trouble Is All I See
03 Mr. Tom Green's Farm
04 My Black Mare
05 What Kind Of Little Girl Are You?

06 So Cold In Vietnam
07 Sweet Home Chicago
08 Walkin' Blues
09 Black Panther
10 Two Trains Runnin'

2011. december 8., csütörtök

Santana - Welcome (1973/2003) Columbia / Sony

"A mexikói születésű muzsikus (1947. július 20.), aki zaklatott gyermekkor után került bele a San Franciscói hippivilágba, már első, máig emlékezetes nagy sikerei, a Woodstock-i fesztivál, a bemutatkozó Santana-album és főleg azt követő Abraxas után zenei és lelki válságba került: kezdte szűknek érezni az általa kitalált "latin rockot", miközben kábítószer- és magánéleti problémái is nyomasztóan hatottak rá. Így indult el a spirituális élet és zene irányában, és ennek nyomai már az 1972-es Caravansaray című lemezen is érezhetőek voltak, hogy az erősen jazz-rockos Welcome-ban (1973), Borbolettában (1975) és a Lotus című tripla albumban kiteljesedjenek ezek a törekvések." (GNL agyszomj.freeblog.hu)
A felvételeken a következő zenészek játékát hallhatjuk:
Carlos Santana – Electric guitar, Acoustic guitar, Bass guitar, kalimba, percussion, vocals
Tom Coster – Yamaha organ, Hammond organ, electric piano, acoustic piano, organ, marimba, percussion, strings arrangements, vocals
Richard Kermode – Hammond organ, mellotron, electric piano, acoustic piano, marimba, percussion
Douglas Rauch – Bass guitar
Michael Shrieve – Drums
José "Chepito" Areas – Percussion, Conga, Timbales
Armando Peraza – Percussion, Conga, Bongos, Cabasa, vocals
Leon Thomas – Lead vocals (2, 4, 7), whistling (5)
Wendy Haas – Vocals (2, 4)
Flora Purim – Lead Vocals (5)
John McLaughlin – Guitar (8)
Joe Farrell – Solo Flute (4)
Bob Yance – Flute
Mel Martin – Flute
Douglas Rodriguez – Rhythm guitar (4)
Tony Smith – Drums (3)
Jules Broussard – Soprano saxophone (6)
Greg Adams – Strings arrangements (7)

A számok:
"Going Home". Traditional spiritual, used by Dvorak in his "New World Symphony". Arr.: Alice Coltrane and Santana Band – 4:11
01.Love, Devotion, and Surrender (Kermode, Santana) – 3:38
02.Samba de Sausalito ( Areas) – 3:11
03.When I Look into Your Eyes (Coster, Michael Shrieve) – 5:52
04.Yours Is the Light (Kermode, Shrieve) – 5:47
05.Mother Africa ( Mann; arr.: Coster, Santana) – 5:55
06.Light of Life (Coster, Kermode, Santana) – 3:52
07.Flame Sky (McLaughlin, Rauch, Santana) – 11:33
08.Welcome (John Coltrane) – 6:35
09.Mantra (Santana, Shrieve, Coster) – 6:10 (2003 Remaster CD only)

2011. december 6., kedd

Trio Töykeät - One Night in Tampere (2007) Blue Note

Tampere a maga 200 000 lakosával Helsinki után Finnország második legnagyobb városa, egyben azon városok egyike, melyben mai napig is működő Lenin múzeum van, annak okán, hogy Lenin 1905-1907 közti száműzetése alatt a városban találkozott először Sztálinnal.
A város valamelyik éjszakai klubjában készültek a lemez felvételei.
Acsapat: Iiro Rantala - zongora, Rami Eskelinen - dobok és Eerik Siikasaari - bőgő.

A számok:
1.Voyage
2.Perfect make out music
3.Final fantasy
4.Some other time
5.Happy hour
6.Karate
7.In a sentimental mood
8.I remember clifford
9.Insane in seine

2011. december 5., hétfő

Hot Tuna - First Pull Up, Then Pull Down (1971) RCA

A Hot Tuna második lemezének felvételei élőben, és ellentétben az elsővel elektronikus hangszerekkel készültek.
Az aktuális csapat:
Jack Casady – bass
Jorma Kaukonen – vocals, guitar
Papa John Creach – electric violin
Sammy Piazza – drums
Will Scarlett – harmonica

A számok:
1. "John's Other" Papa John Creach 8:12
2. "Candy Man" Rev. Gary Davis 5:44
3. "Been So Long" Jorma Kaukonen 3:42
4. "Want You to Know" Bo Carter 4:26
5. "Keep Your Lamps Trimmed and Burning" Davis 8:08
6. "Never Happen No More" Blind Blake 3:47
7. "Come Back Baby" traditional, arranged by Kaukonen 9:28

2011. december 4., vasárnap

Davy Graham - The Guitar Player (1963/2008) Pye/Sanctuary

Az 1940-ben guyanai anya és skót apa gyermekeként Angliában született Davey Graham bemutatására idéznék Bauhaus kiváló blogjának ismertetőjéből:
"Az a gitáros volt, aki az Egyesült Királyságban beindította a folk-rock forradalmat az 1960-as években. Munkássága rengeteg híres "ujjalpengető" akusztikus gitárosra volt inspiratív hatással: a skót folker Bert Janschra, zenésztársára John Renbournra, a nagyhatású angol Martin Carthyra, a legendás Simon & Garfunkel Paul Simonjára... még Jimmy Page is a White Summer szólójában Graham She Moved thru' the Bizarre/Blue Raga című felvételére építkezett.
Graham egyike volt az 1960-as évek legeklektikusabb stílusú gitárosainak. Bekeverte a folkot, a bluest, a jazzt és az indiai ragákat és igen jó mixtúra született belőle, Graham a brit folk színtér nagy katalizátor egyénisége - akár Sandy Bull és John Fahey, a másik két nagy folk-zenére alapozó gitáros, akiknek hasonló ízlése és attitűdje volt. Egyiküket sem lehet igazán rock-zenésznek tekinteni. De mindhárman az 1960-as évtized pszichedelikus rockjának jelentős előfutárai."


A számok:
1. Don't Stop The Carnival
2. Sermonette
3. Take Five
4. How Long, How Long Blues
5. Sunset Eyes
6. Cry Me A River
7. The Ruby & The Pearl
8. Buffalo
9. Exodus
10. Yellow Bird
11. Blues For Betty
12. Hallelujah, I Love Her So
BONUS TRACKS:
13. She Moved Thru' The Bizarre
14. Misirlou (Live)
15. Hey Bud Blues (Live)
16. Anji
17. Fingerbuster
18. La Morena
19. Happy Meeting In Glory
20. Suite In D Minor

2011. november 25., péntek

Randy Newman - Faust (1995) Reprise

Az 1943. november 28-án Los Angelesben született Randall Stuart "Randy" Newman Amerika egyik legismertebb és legelismertebb könnyűzenei egyénisége: dalszerző, zongorista, énekes, zeneszerző, hangszerelő és filmzene-író. Munkásságát szinte megszámlálhatatlanul sok Grammy-, Emmy-, Golden Globe- és Academy-díjjal honorálták, és a közönség is szereti.
Faust című musiceljének zenéjére annak idején Ticc hívta fel a figyelmemet..
A szereposztás egészen egyszerűen: parádés:
Devil: Randy Newman
Lord: James Taylor
Henry Faust: Don Henley
Angel Rick: Elton John
Margaret: Linda Ronstadt
Martha: Bonnie Raitt

A dalok:

01. Glory Train - James Taylor
02. Cant Keep a Good Man Down - Randy Newman
03. How Great Our Lord - James Taylor
04. Best Little Girl - Randy Newman
05. Northern Boy - James Taylor
06. Bless the Children of the World - Don Henley
07. Gainesville - Linda Ronstadt
08. Relax Enjoy Yourself - James Taylor
09. Life has been Good to Me - Bonnie Raitt
10. Little Island - Elton John
11. The Man - Don Henley
12. My Hero - Linda Ronstadt
13. I gotta be Your Man - Randy Newman
14. Feels Like Home - Bonnie Raitt
15. Bleeding All Over the Place - Randy Newman
16. Sandmans Coming - Linda Ronstadt
17. Happy Ending - Randy Newman

László Attila and Friends - Babel (2009) Tom-Tom Records

László Attila (1953) gitáros, zeneszerző a hazai jazz kiemelkedő képviselője. A budapesti jazz-konzervatórium elvégzése után élvonalbeli magyar együttesekben játszott. 1975-ben alapította meg a Kaszakő nevű zenekart, melynek eredeti hangvételű zenéjét 1983-ban az Édenkert című lemezen is rögzítették. 1985-ben Tony Lakatossal alakította meg a Things nevű formációt. Pályafutása során olyan neves zenészekkel muzsikált együtt, mint Anthony Jackson, Randy Brecker, James Moody, Tommy Campbell, Dave Friedman, Gary Willis.
1992-ben alakította meg saját együttesét, a László Attila Bandet.

A túlnyomórészt saját szerzeményeket tartalmazó lemezen olyan közreműködőkkel készült, mint például a Berlinben élő, de hazánkban is gyakran koncertező Snétberger Ferenc, vagy a fiatal tehetséges énekesek, Harcsa Veronika és Emilio, Oláh Kálmán (zongora), Borbély Mihály (szaxofon, tárogató), Csanyi Zoltán (zongora), vagy a ritmusszekció tagjai Lattmann Béla (basszusgitár), Lakatos Pecek Krisztián (bőgő), Borlai Gergő (dob) és Födő Sándor (percussion).

László Attilától megszokott módon, a j lemez mentes mindenfajta kompromisszumtól, a felvételeken a saját egyéni zenei világát mutatja be. A kompozíciókban nem egy stílushoz kívánt igazodni, szerzeményeit a közreműködő zenész barátainak egyéniségéhez alakította. Rendkívül izgalmas felfedezés a zene hallgatása közben, ahogyan a különböző zenei stílusok és irányzatok képviselői játék közben megtalálják a közös hangot. A különböző felfogás, értelmezés és érzelemvilág egysége a Babel című lemez. (Educafe.hu)

A lemezért köszönet Pirranthew-nak.

A számok:
1. A Dance, We Are Waiting For
2. Walking Lion
3. For My Dad
4. Magic City
5. Correspondence
6. Tell Your Story
7. Babel
8. Pairplay

Blues Women Anthology Vol.4. CD2 (2007)

01 One Good Man [Janis Joplin]
02 Never Felt No Blues [B.J. Sharp]
03 Deja Blue [Angela Strehli]
04 $29 [Claudia Bettinaglio]
05 Le Pull Péruvien (live) [Zouka Dzaza & X-Ray Pop]
06 My Baby's Gone [Algia Mae Hinton]
07 You Gonna Mess Around and Get Bit [Barbara Carr]
08 Walkin' Blues (live) [Bonnie Raitt]
09 Mean Old Boogie [Carmen Maki & Blues Creation]
10 Hey, Hey Baby (Bettye's Blues) [Bettye Lavette]
11 Bad Blues Player (live) [Anaïs]
12 Exactly Like You [Doris Troy]
13 I Love to Georgia Brown So Slow [Sammy Price]
14 While I Wait For You [Roxanne Potvin]
15 Ramblin' Blues [Big Maybelle]
16 Do Your Best For Rock 'N Roll [Linda Thompson]
17 Why Don't You Do Right [Lil Green]
18 I Gotta Right to Sing the Blues [Sarah Vaughan]

Blues Women Anthology Vol.4. CD1 (2007)


01. Piece of Man - Koko Taylor
02. Pleasantly Blue - Linda Perry & 4 Non Blondes
03. Say It - Roxanne Potvin
04. Recall the Days - Ana Popovic
05. Night Time Is The Right Time - Tina Turner
06. You Make Me Feel So Good - Beverly 'Guitar' Watkins
07. What You Will Blues - Doris Troy
08. I Gotta Get Drunk - Norah Jones & The Little Willies
09. It's a Mean Old Man's World - Dinah Washington
10. My Daddy Rocks Me - Trixie Smith
11. There Must Be a Better World Somewhere - Gloria Estefan & B.B. King
12. Push a Little - April Lawton & Ramatam
13. Yesterday is Here - Astrid Seriese
14. Please Call Me, Baby - Sally Norvell
15. I Got the Blues - Della Reese
16. Gulf Coast Blues - Mildred Bailey
17. Better Days - Susan Tedeschi
18. Problems - Katie Webster
19. Joshua Fit the Battle of Jerico (live) - Mahalia Jackson
20. The Low Down Lonely Blues - Sweet Georgia Brown

2011. november 20., vasárnap

Rodrigo y Gabriela - Rodrigo y Gabriela (2006) ATO Records

"A metál nem vész el, csak átalakul, mondjuk flamencóba. Bár erre vonatkozóan kevés a példa, mégis akadnak kivételek. A Rodrigo Y Gabriela nevű duó pont ilyen.
A kétezres évek elején nem igazán ment a metál, talán csak a nu metal, de arra meg ki emlékszik már, legalábbis jó szívvel. Mexikóban más volt a helyzet, de hát ott még 1986-ot írtak. A thrash-ben nyomuló Tierra Ácida két pengetőse, Rodrigo Sánchez és Gabriela Quintero mégis ráunt a helyi erőkre, a szűkre szabott lehetőségekre, és anélkül, hogy egy fia albumot is kiadtak volna korábban, átruccantak az öreg kontinensre. Európa nem fogadta őket tárt karokkal. Dublin utcáin ténferegtek, ismerkedtek, utcazenéltek, kontaktokat kértek és kaptak. Aztán mégis sikerült a lehetetlen.

2006-ban az ír lista éléről lerobbantották az Arctic Monkeys-t. Album eddig négy jött ki, már ami a stúdiólemezeket illeti. Sorrendben a Foc (2001), a re-Foc (2002), a Metallica és Led Zeppelin feldolgozásokat tartalmazó, a magyar-roma származású Roby Lakatossal felvett, áttörést hozó Rodrigo Y Gabriela (2006), és a 11:11 (2009). A duó ugyanakkor élőben érzi magát igazán elemében, mint arról a Live: Manchester and Dublin (2004), és Live in Japan (2008) címmel kiadott tömegjelentek is tanúskodnak." (Radics Gábor, Est.hu)

Rodrigo Sánchez – acoustic guitar
Gabriela Quintero – acoustic guitar
Additional performer
Roby Lakatos – violin on "Ixtapa"

A számok:
1. Tamacu
2. Diablo Rojo
3. Vikingman
4. Satori
5. Ixtapa
6. Stairway To Heaven
7. Orion
8. Juan Loco
9. PPA

2011. november 18., péntek

Marillion - The Jingle Book - Christmas (2006) Racket Records


A progrock brit zázlóshajója, a Marillion szinte minden évben jelentkezik egy karácsonyi albummal. 2006-ban is készítettek egy koncertfelvételeket tartalmazó ilyen lemezt The Jingle Book - Christmas címmel.
A lemez felvételei egy kivételével a Lengyelországi Krakkóban tartott Wianki fesztiválon, 2006. június 24-én készültek, az eredetileg a Jungle Book című albumon szereplő "That's What Friends Are For" című szám átdolgozását pedig az énekes Steve Hogarth házának stúdiójában ugyanazon év októberben vették fel.

Az igényes rockzenét kedvelőknek melegen ajánlom figyelmébe.

A számok:
01. Marillion's christmas message 01:34
02. That's what friends are fore 02:18
03. Separated out 05:39
04. You're gone 06:24
05. Fantastic place 06:30
06. Easter 05:58
07. Beautiful 05:32
08. Out of this world 07:02
09. An accidental man 06:13
10. The damage 04:17
11. Neverland 09:46
12. Between you and me 07:18
13. Cover my eyes 04:44

2011. november 12., szombat

Phil Carmen - Backfire (1982) Selected Sound Carrier

A Svájcban élő kanadai énekes gitáros dalszerző lemezein kellemes pop-rock zene hallható nagyon igényes hangszereléssel, kiváló stúdiózenészek kíséretével előadva.

A számok:

01 Sin-City
02 Not Guilty
03 Road To Freedom
04 Still On My Mind
05 Risin' Up, New Mornin'
06 But Marianne
07 Lovin' You
08 Sometimes
09 Backfire
10 Hobo Joe
11 Requiem for a Neighbour

2011. november 3., csütörtök

Yves Montand - Yves Montand (1968/1992) Columbia

Ivo Livi, akit mi csak Yves Montand művésznevén ismerünk, 1921. október 13-án Olaszországban, a toscanai Monsummano Altoban született munkás család gyermekeként. A favágás és az ökölvívás világától 1951-ben szakította el Simone Signoret, akivel házasságot kötött. Újszerű sanzonéneklésével, a mélyen emberi előadásmódjával és a színpadon viselt barna nadrágjával és ingével vált ismertté. A világhírűvé az 1952-ben bemutatott "A félelem bére" című filmmel vált. Ismert kommunista művészként vendégszerepelt Moszkvában, ahol megpróbált kiállni Nagy Imre érdekében. Az 1968-as csehszlovákiai bevonulást követően szakított a párttal, keményen bírálta a Francia Kommunista Párt Moszkvához hű vezetését. Sokáig ő volt a francia férfieszmény megtestesítője.
1991. november 9-én hunyt el.
A dalok:
01 Moi Je M'En Fous
02 Dans Les Plaines Du Far-West
03 Luna Park
04 Ma Môme, Ma Petite Môme
05 J'Ai De La Veine
06 La Grande Cité
07 Je Vais A Pieds
08 Ma Douce Vallée
09 Un P'Tit bock
10 Vel' D'Hiv'
11 Et La Fête Continue (Le Plombier Zingueur)
12 Clopin Clopant
13 Elle A...
14 Rendez-Vous Avec La Liberté
15 Mathilda
16 J'Aime T'Embrasser
17 Battling Joe
18 Grands Boulevards
19 La Goualante Du Pauvre Jean
20 Le Doux Caboulot
21 Coeur De Mon Coeur
22 Tournesol
23 Cartes Postales
24 Le Galérien

Luka Bloom - Acoustic Motorbike (1992) Warner Music

Barry Moore 1955 májusában Christy Moore ír népdalénekes öccseként született, s így sorsa szinte meghatározott volt.
Kellemes, érzelmekkel teli hangja, elektro-akusztikus gitárjátéka, s nem utolsósorban lírai dalszövegei a hetvenes években New York Greenwich Village művésznegyedének egyik kedvencévé tették.
Művészneve Suzanne Vega Luka című dala, és James Joyce Ulysses című regényének főhőse, Leopold Bloom neve egyesítéséből keletkezett.
A dalok:
1. Mary Watches Everything
2. You
3. I Believe In You
4. I Need Love
5. Exploring The Blue
6. This Is Your Country
7. The Acoustic Motorbike
8. Can't Help Falling In Love
9. Bones
10. Bridge Of Sorrow
11. Listen To The Hoofbeat
12. Be Well

Blues Women Anthology Vol.3. CD2 (2007) -

Szeretem ezt a sorozatot. Nem tudom, ki készítette a válogatást, de nagyon jó munkát végzett.

A számok:

01. Good Rockin' Daddy - Marcia Ball, Lou Ann Barton & Angela Strehli
02. (The Fall) Kurt's Blues - Cher
03. Serves Him Right - Bettye LaVette
04. Underground - Astrid Seriese
05. Even Me - Yolanda Adams
06. I Pity The Fool - Louise Hoffsten
07. Help Me - Tracy Conover & Arlo West
08. Summertime - Scarlett Johansson
09. You Don't Have To Go (Live) - Sue Foley
10. Pay Roll Blues - Lucille Bogan
11. Screamin' The Blues - MAggie Jones & Louis Armstrong
12. One Good Man - Lou Ann Barton
13. Need All The Help I Can Get - Ana Popovic
14. Right Now - Emmylou Harris & Mark Knopfler
15. My Aphrodisiac Is You - Ketie Melua
16. Last Kind Words Blues - Elvie Thomas & Geechie Wiley
17. Romance In The Dark - Dinah Washington
18. Lonely Lonely Nights - Eve Monsees
19. Come On In My Kitchen (Live) - Duane Almman, Bonnie Bramlett & Delany Bramlett
20. Don't Wait Too Long - Madeleine Peyroux
21. Money - Debbie Davies & Kenny Neal

Blues Women Anthology Vol.3. CD1 (2007) -

01. Give It Up Or Let Me Go - Bonnie Raitt
02. If You're Weak Enough - Shirely Brown
03. Nothing In Rambling - Gaye Adegbalola with Roddy Barnes
04. Mama, He Treats Your Daughter Mean - Daughter Mean
05. Ice Cream Man - Claudia Bettinaglio
06. 70's Blues - Betty Davis
07. Crawling Up The Hill - Katie Melua
08. Greed - Erja Lyytinen
09. I Idolize You - Marcia Ball, Lou Ann Barton & Angela Strehli
10. Little Sparrow - Bettye LaVette
11. Please Send Me Someone To Love (Live) - Thornetta Davis
12. I'm Feeling Good - Deitra Farr
13. Rehab - Amy Winehouse
14. Walkin' Home - Sue Foley
15. Simple Twist Of Fate - Concrete Blonde
16. It Be's That Way Sometimes - Denise LaSalle
17. Go Ahead And Take Him - Zora Young

2011. október 27., csütörtök

Sebestyén Márta, Szörényi Levente - Jeles napok (1984/1996) Hungaroton

Nekem ez a lemez még az 1984-es bakelit kiadásban van meg, melyen már több a zaj, mint a jel.
A lemez kapcsán általában csak Sebestyén Márta és Szörényi Levente nevét szokták említeni, pedig elsőként megálmodója és létrehozója, Cserepes Károly nevét kellene.
Az ő honlapjáról idézek:"1984-től a Vízöntő mellett önálló zeneszerzői tevékenységként lemezeket és alkalmazott zenéket ír. Így születik meg tematikus lemezsorozata, amely a 80-as években meghatározó kezdeményezés a folklór és az ifjúsági zene összeházasítására. A sorozat három darabja: Jeles Napok (1984 Karácsony), Szerelmeslemez (1985) és Kivándorlás (1989), melyek dramaturgiája női, férfi és gyerekszereplőket igényelt. A női főszerepet Sebestyén Márta, a férfi főszerepet az első két lemezen Szörényi Levente, a harmadikon Hobó vállalta."
A dalok:
1. Siralmas a világ
2. Betlehem, Betlehem
3. Paradicsom mezeibe
4. Halljátok, új hírt mondok
5. A, a, a
6. A piac közepén
7. Regősének
8. Jézus az asztalnál
9. Apokrif
10. Betlehem kis falucskában

2011. október 22., szombat

Csendes éj / Silent Night - Christmas Carols And Organ Music (1994) Hungaroton

Nálunk Szentestén mindig ez a lemez szól, annak idején még kazettán vettem meg.

1 J.S. Bach: In dulci jubilo BWW 729 (2´21")
2 Mennybol az angyal / An Angel from Heaven (3´10")
3 Pásztorok, pásztorok (2´42")
4 Ó gyönyöruszép, titokzatos éj / O Beautiful, Mysterious Night (4´20")
5 Karácsonyi bölcsodal / Christmas Lullaby (2´38"
6 J.S. Bach: Vom Himmel hoch, da komm' ich her BWV 700 (2´49")
7 Csordapásztorok / Shepherds of the Flocks (1´31")
8 A kis Jézus megszületett / The Little Jesus (1´00")
9 Kiskarácsony, nagykarácsony / Little Christmas, Big Christmas (1´14")
10 C-dúr pastorale (3´50")
11 J.S. Bach: Pastorale BWV 590 Tempójelzés nékül / Without tempo indication (2´05")
12 Csendes éj / Silent Hight (3´25")
13 O, Tannenbaum (Maros Rudolf feldolgozása) (2´32")
14 Kicsi gyermek / Little Child (4´39")
15 San Jousé m'a dit (2´16")
16 E-dúr pastorale Op. 16 (9´04")
17 Je suis l'archange de Dieu (9´04")
(Maros Rudolf feldolgozása
18 Aranyszárnyú angyal / Golden Wing Angel (2´41")
(Francia karácsonyi ének, Demény Dezso feldolgozása - Ismeretlen
magyar fordító / French Christmas carol, Hungarian lyrics by
Anonymous))
19 Áldott éj / Blessed Night (1´18")
20 J.S. Bach: F-dúr pastorale BWV 590 - IV. Allegro moderato (2´43")

2011. szeptember 28., szerda

V.A. - Gourmet Jazz (2008) Linn Records

A gasztronómiából ismert két ételrajongó, a gurmand (gourmand) és a gurmé (gourmet) kategóriája mifelénk kissé összemosódott. Fiatal koromban a belvárosban az ínyencek számára közismert volt a Gurmand cukrászda, de ahogy most belepillantottam a gugliba, ma is van néhány ilyen nevű intézmény. Pedig a gurmand nem kifejezetten szimpatikus alak: ő a mértéket nem ismerő, habzsolva lakomázó mindenevő. Ellentéte az igazi ínyenc, a tökéletes ízharmóniát, a visszafogott eleganciát, a legjobb alapanyagokat és a makulátlan tálalást kereső gurmé.
A Linn Records, az audiofil kiadványai révén elismert skót kiadó a zenei gurmék részére készített dzsesszlemezeiből válogatást.

A számok:
01 V.A. - Holding Back - 4:29
02 Sarah Moule - Jeepers Creepers - 3:08
03 Clark Tracey - Giant Steps - 4:42
04 Claire Martin - Get Happy - 3:28
05 Martin Taylor - Chillin' With Oscar - 4:19
06 Ian Shaw - A Case of You - 4:15
07 Martin Speake - JT's Symmetrical Scale - 4:09
08 Tina May - Come Fly With Me - 4:24
09 Hue & Cry - All True Man - 5:38
10 Tommy Smith - Daybreak - 3:44
11 Ray Gelato Giants - As Time Goes By - 2:38
12 Haftor Medboe Group - Hop Skip - 5:33
13 Richard Rodney Bennett - World Weary - 3:05
14 Stephane Grappelli - I Thought About You - 3:12
15 Carol Kidd - Where Are You? - 4:19
16 Barb Jungr - I'll Be Your Baby Tonight - 4:03

2011. szeptember 6., kedd

Szendőfi Péter - triANGEL (2005) Tom-Tom Records

"A zenész családból származó Szendőfi Péter dobbal kapcsolatos tanulmányait a miskolci Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola klasszikus ütő szakán kezdte el, amelynek elvégzése után Budapesten a Zeneművészeti Főiskola jazz-dob tanszakán tanult tovább. Ekkor már rendszeresen föllépett az In Line, a Katona Klári és a Babos Band együttesekkel.
Jelenleg is több zenekar dobosa: 1992 óta játszik a László Attila által alakított bandben. Az ő keze alatt szólalnak meg a dobok a Romhányi Áron által alapított trióban, amellyel igazi Mainstream-Latin jazzt játszanak modern formában és hangszerelésben, amelybe igen sok Be-bop elem vegyül. Közreműködik még a Birta Life Pictures nevű zenekarban és a Nagy János Trióban.
Ha a felsorolt együttesek még nem bizonyították volna be mindenki számára, hogy Szendőfy Péter színes és sokoldalú jazz-dobos a magyar könnyű zenei életben, akkor saját zenekara biztosan meggyőző lesz, hiszen a 1992 óta fennálló Fusio Group egy újabb zenei irányzattal bővíti a Szendőfi által játszott műfajok sorát. A saját maga által írt dalok a Jazz-Fusion irányzat felé hajlanak a leginkább, hiszen magas szintű hangszertudást és végtelenül szabad improvizációkat igényel. A zenekar öt tagból áll: Elek István-szaxofon, Kormos János-gitár, Romhányi Áron-billentyűs hangszerek, Barabás Tamás-basszusgitár, és Szendőfi Péter-dob.
Számos zenekari munka mellett 2000 óta a dr. Lauschmann Gyula Zeneművészeti Jazz Szakközépiskolában is tanít, ahol ő a dob tanszék vezetője.
Szendőfi Péter eddigi zenei tevékenységéből egyértelműen következett egy szólólemez, amelyen a magyar jazz életnek sok kiválósága is közreműködött. „TriAngel” című albuma 2005-ben jelent meg a Tom-Tom Records gondozásában. A lemez azért is gyöngyszem a jazz kiadványok közt, mert egy igazi világsztár, Gary Willis basszusgitározik rajta." (Tom-Tom Records)
A lemez felvételein a következő zenészek játéka hallható:
Tony Lakatos – saxophone(1,3,7);
László Attila – guitar (8);
Romhányi Áron – keyboards (1,2,4,5,6,7,9);
Szendőfi Péter – drums (all);
Gary Willis – bass guitar (all);
Nagy János – keyboards (3,8);
Birta Miklós – guitar (3,7);
Kormos János – guitar (1,2,4,5,6,9);
Elek István – saxophone (2,4,6,8,9)

2011. szeptember 2., péntek

V.A. - Blues Women Anthology Vol. 2. CD2 (2007)

01. I'm Leaving You - Janiva Magness
02. Basin Street Blues (Live) - Maria Viana Blues Band
03. Turtle Blues (Live) - Bonnie Tyler
04. Reckless Blues - Madeleine Peyroux
05. No 'count Blues - Sarah Vaughan
06. Jet Propelled Papa - Helen Humes
07. I Feel The Blues Movin In - Dolly Parton, Linda Ronstadt, Emmylou Harris
08. Me And My Gin - Bessie Smith
09. Poor Girl - Jolie Holland
10. Shot Of Rhythm And Blues - Suzy Quatro
11. Wade In The Water - Eva Cassidy
12. Peavine Blues - Rory Block
13. Shame On You I Feel It - Jessie Mae Hemphill
14. Just Want Your Love - Big Maybelle Smith
15. 29 Dollari (E Una Borsetta Di Coccodrillo) - Laura Fedele
16. Can't Get Along - Blues Queen Sylvia
17. House Of The Rising Sun - Nina Simone
18. Hard Times Killing Floor Blues - Lucinda Williams
19. Itching Heel - Irene Scruggs & Blind Blake

V.A. - Blues Women Anthology Vol. 2. CD1 (2007) -

Nagyon jó kis sorozat, igyekszem mielőbb frissíteni valamennyi lmezének linkjét.

A számok:
01. Less And Less Of You - Janiva Magness
02. St. Louis Blues - Helen Humes
03. The Voice Of The Blues - Irene Scruggs
04. Why Wonder - Blues Queen Sylvia
05. Standing In My Doorway Crying - Jessie Mae Hemphill
06. Heartless World- Renee Austin
07. Take It Right Back - Bessie Smith
08. Old Fashion Morphine - Jolie Holland
09. Nobody Knows - Odetta
10. I Smell Trouble (Live) - Ike & Tina Turner
11. Dreamland Blues - Erja Lyytinen
12. Fruits Of My Labor - Lucinda Williams
13. Fool's Paradise - Maria Muldaur
14. Hum Drum Blues - Holly Cole
15. Ahmad's Blues - Natalie Cole
16. Didn't Leave Nobody But The Baby - Gillian Welch, Allison Kraus, Emmylou Harris
17. Crazy Blues - Gaye Adegbalola & Roddy Barnes
18. Fever - Suzy Quatro
19. Crossroad Blues - Rory Block
20. I Used To Worry - Delbert McClinton & Francine Reed
21. Go To Hell - Nina Simone

V.A. - Blues Women Anthology Vol. 1 CD2 (2007)

em tudom ki készítette ezt a nem hivatalos válogatást, de nagyon jól sikerült. Minden korongját nagy élvezettel hallgattam, s remélem Ti is azt teszitek.
A sorozatot (18 CD) 2009-ben már feltöltöttem, de azóta a lemezek a tárhelyekről már törlődtek, így újra feltöltöm őket.

A számok:
01. Hoochie Coochie Gal - Etta James
02. Scene Of The Crime - Marcia Ball
03. Travellin' Blues (live) - Carmen McRae & Dave Brubeck
04. See See Rider Blues - Ma Rainey
05. Tombstone Blues (live) - Sheryl Crow
06. Reap What You Sow - Diamanda Galás
07. Proud Mary - Isabel Tavares & Black Coffee Band
08. My Baby And The Booze - Karin Rudefelt & Doctor Blues
09. I've Got What It Takes - Virginia Liston
10. I Ain't Got Nothing But The Blues - Ella Fitzgerald & Tommy Flanagan Trio
11. Another Man Done Gone - Odetta
12. Big Road Blues (live) - Rory Block
13. Ball And Chain - Big Mama Thornton
14. Body And Soul - Diana Krall
15. He Made a Woman Out Of Me - Amy Madigan & Ry Cooder
16. I Must Have That Man - Billie Holiday
17. Don't Jump My Pony - Precious Bryant
18. Bessie Smith (live) - Norah Jones
19. I Never Loved A Man - Aretha Franklin
20. Kitchen Mechanic Blues - Clara Smith
21. Mercedes Benz - Janis Joplin
22. Fashion Plate Daddy - Memphis Minnie

V.A. - Blues Women Anthology Vol. 1 CD1 (2007) ?

Nem tudom ki készítette ezt a nem hivatalos válogatást, de nagyon jól sikerült. Minden korongját nagy élvezettel hallgattam, s remélem Ti is azt teszitek.
A sorozatot (18 CD) 2009-ben már feltöltöttem, de azóta a lemezek a tárhelyekről már törlődtek, így újra feltöltöm őket.

01. Peavine Blues - Rory Block
02. It's a Curse - Karin Rudefelt & Doctor Blues
03. Hound Dog - Big Mama Thornton
04. Mobile - Marcia Ball
05. Killer Diller Blues - Memphis Minnie
06. Sugar Blues - Nina Hagen & Leipzig Big Band
07. Runaway Blues - Ma Rainey
08. Today I Sing The Blues - Aretha Franklin
09. The Touch Of Your Loving Hand - Maggie Bell & Stone The Crows
10. The Girl I Love, She Got Long Curly Hair (live) - Jo Anne Kelly
11. God Bless The Child - Billie Holiday
12. Dark End Of The Street - Diamanda Galás & John Paul Jones
13. Blues In The Night - Ella Fitzgerald
14. Turtle Blues (live) - Janis Joplin
15. For Sale (Hannah Johnson's Big Jack Ass) - Clara Smith
16. Chain Of Fools - Isabel Tavares & Black Coffee Band
17. Can't Sing - Elle Walker & Matt Corcoran
18. I'm Tired, I'm Tired, I'm Tiered - Marva Whitney
19. Long Gone Lonesome Blues (live) - Sheryl Crow
20. Meanest Woman - Deborah Coleman & Joe Willie (Pinetop) Perkins
21. I Just Wanna Make Love To You - Etta James
22. Detroit Blues - Diana Krall & Vince Benedetti

Edgar Meyer - Unfolding (1986) MCA

Az 1960. november 24-én Oak Ridge-ben (Tennessee) született amerikai muzsikus, Edgar Meyer az amerikai zenei élet egyik jelentős személyisége. Bőgősként a klasszikus zenétől a dzsesszig minden műfajban jeleskedik, s zeneszerzői munkája is elismert.
Első szólólemeze felvételeinek készítői:
Sam Bush: mandolin
Jerry Douglas: Dobro
Béla Fleck: banjo, guitar
Kenny Malone: percussion
Mark O'Connor: violin
Edgar Meyer: bass, piano, multiple basses on "Cycles" and "After Dark"

A számok:
1 Unfolding 5:29
2 Cottonwood 4:24
3 Cycles 7:59
4 My Pet Frog 3:23
5 Duet 5:21
6 After Dark 6:15
7 Early Morning 5:18

V.A. - Radics Béla emlékkoncert (2001) Radics Béla Emléktársaság


Radics Béla a korai magyar rock történet tragikus sorsú művésze. Gitártechnikája, zeneszerzői vénája még ma is valóságos legenda. Ő volt az, aki megismertette a hazai beat-korosztállyal a blues-stílusok legnagyobbjait: Jimi Hendrix-et, Cream-et.... Játszott a Sakkmatt-ban, az Atlantiszban, a Pannóniában, a Taurus EX-T-ben és a Tűzkerékben.
A 2001. február 1-én a budapesti Petőfi Csarnokban, a Radics Béla Emléktársaság és Póka Egon szervezésében létrejött koncert anyaga. A rendezvényen a P.Mobil legénysége játszotta a főszerepet. Résztvevők a teljesség igénye nélkül: Deák Bill Gyula, Tátrai Tibor, Póka Egon, Török Ádám, Rudán Joe, Schuster Lóránt, Herpai Sándor, Balázs Ferenc, Som Lajos... Ez a hangfelvétel legyen örök emlék azoknak, akik velünk együtt ünnepelték a néhai magyar gitárkirály, Radics Béla 55. születésnapját.
A számok:
1. Deak Bill Gyula - Lazitás
2. Takats Tamas - Same Old Story
3. Pap Gyorgy Es Torok Adam - Keresztes Lovag
4. Torok Adam - Sunshine Of Your Love
5. Rudan Joe - Whole Lotta Love And Good Time
6. Rudan Joe - Menj Tovabb
7. Rudan Joe - Utolso Cigaretta
8. Deak Bill Gyula - A Zold A Bibor Es A Fekete
9. Deak Bill Gyula - Kopaszkutya
10.Deak Bill Gyula - Readhouse
11.Deák Bill Gyula - Power of love (medley)
12.Balazs Ferenc - Anyam Vigasztalj Engem
13.Deak Bill Gyula - Zold Csillag
14.Fodor Gabor - Csodalatos Utazas
15.Fodor Gabor - Langszivu Lany
16.Fodor Gabor - Sirato (R.B. Emlékére)

Machito - Kenya (1958) Blue Note Records

Az 1001 Albums You Must Hear Before You Die (1001 lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz) sorozat tizenharmadik lemeze.
Francisco Raúl Gutiérrez Grillo, vagyis Machito (1909-1984) kubai zenekarvezető egy szivargyári munkás gyermekeként született Havannában, és egy koncertturnéján, Londonban, a színpadon halt meg. Az 1940-es évektől haláláig hangszerelte és vezette nagyzenekarát, énekelt, és rázta a rumbatököt, hivatalos nevén maracát.
A latin dzsessz egyik meghatározó alakjaként a műfajban elfogadottá tette az afrikai ritmusokat.

A számok:

A:
01. Wild Jungle
02. Congo Mulence
03. Kenya/Oyeme
04. Holiday
05. Cannonology

B:
06. Frenzy
07. Blues A La Machito
08. Conversation
09. Tin Tin Deo
10. Minor Rama
11.Tururato

2011. augusztus 20., szombat

Pandit Vishwa Mohan Bhatt - Guitar a la Hindustan (1992/2006) Magnasound/Bayshore

Az indiai Vishwa Mohan Bhatt egy különleges, szitárszerű gitár, vagy gitárszerű szitár, a Mohan veena megalkotója.
A hangszer egyik ismert nyugati használója Harrry Manx, akinek több lemezét is megtalálhatjátok a kuckóban.
De a feltaláló V. M. Bhatt is megfordult már nálunk.
Ezen a lemezén hangszerén indiai klasszikus zenét ad elő.

2011. augusztus 19., péntek

Greg Lake - The Retrospective: From the Beginning (1997) Castle


Gregory Stuart "Greg" Lake , az1947. november 10-én született brit énekes, gitáros basszusgitáros már középiskolás korában elkötelezte magát a dalszerzés, a szövegírás, az éneklés és a gitározás mellett, ekkor született az a dala, amely később egyik védjegye lett, a Lucky Man.
"Kevés szebb hangú énekes fordult meg a rockszínpadon, mint ő. Éneke azonban nemcsak csengett, hanem zengett is.
Első bandájában, a The Gods-ban a Uriah Heep későbbi tagjaival játszott együtt, az első igazi nagy csapat azonban, amelyben részt vett, a King Crimson volt. Robert Fripp gitárossal ugyanis iskolatársak voltak, ő Greg engedett az öntörvényű Robert akaratának: ő inkább átváltott a basszusgitárra.
A Crimson első lemeze azóta is fogalom: Lake ekkor csillogtatta meg először gyönyörű hangját az Epitaph-ban, a címadó In The Court of The Crimson Kingben, az I Talk To The Windben, de bemutatta, hogy ordítani is tud a 21st. Century Schizoid Manben. Ez utóbbi dalt később elegánsan átemelte új bandájának koncertprogramjába…"(harmonet.hu)

Built to Spill - You in Reverse (2006) Warner Bros.

Az 1992-ben az Idaho állambeli Boise-ben alakult Built to Spill az úgynevezett indie (független) rockzenekarok széles táborának egyik igen figyelemreméltó, tehetséges, nagyon jó zenét játszó tagja.
2006-os albumuk pedig szerintem kifejezetten jó, megér egy meghallgatást.

A számok:

01. Goin' Against Your Mind – 8:41
02. Traces – 4:43
03. Liar – 5:11
04. Saturday – 2:25
05. Wherever You Go – 6:10
06. Conventional Wisdom – 6:22
07. Gone – 5:41
08. Mess With Time – 5:43
09. Just a Habit – 4:27
10. The Wait – 5:00

Oscar Peterson & Joe Pass - Porgy and Bess (1976/1994) RCA

George Gershwin "népoperáját" 1935-ben mutatták be Bostonban. Talán nem nagy tévedés azt állítani, hogy a legtöbb átirat, feldolgozás ebből a zeneműből készült az elmúlt hetven esztendőben.
Ezen az albumon a jazz két nagy egyénisége, Oscar Peterson (kivételesen nem zongorán, hanem clavichordon) és a gitáros Joe Pass értelmezi az opera népszerű dalait.

A felvételek:

1. Summertime
2. Bess, You Is My Woman
3. My Man's Gone Now
4. It Ain't Necessarily So
5. I Loves You, Porgy
6. I Got Plenty O' Nuttin'
7. On, Bess, Oh Where's My Bess
8. They Pass By Singin'
9. There's A Boat Dat's Leavin' Soon For New York
10. Strawberry Woman

2011. augusztus 11., csütörtök

George Martin - In My Life (1998) MCA


Az 1926. január 3-án született George Martint szokás az ötödik Beatlesként is emlegetni, hiszen ő volt a z együttes producere, s mivel sokszor hangszerelője is a lemezeknek, munkája meghatározó volt a Beatles lemezek hangzásában.
Ez a saját lemeze rendhagyó Beatles feldolgozásokat tartalmaz.

A számok:

01 Come Together - (with Robin Williams/Bobby McFerrin)
02 Hard Day's Night, A - (with Goldie Hawn)
03 Day In The Life, A - (with Jeff Beck)
04 Here There And Everywhere - (with Celine Dion)
05 Because - (with Vanessa-Mae)
06 I Am The Walrus - (with Jim Carrey)
07 Here Comes The Sun - (with John Williams)
08 Being For The Benefit Of Mr. Kite - (with Billy Connolly)
09 The Pepperland Suite: Pepperland / March Of The Meanies / Sea Of Monsters / Pepperland (Reprise)
10 Golden Slumbers / Carry That Weight / The End - (with Phil Collins)
11 Friends And Lovers
12 In My Life - (with Sean Connery)

2011. augusztus 10., szerda

Back Door Slam - Roll Away (2007) Blix Street Records

Bauhaus ismertetőjéből idézek: "A Black Door Slam maga a Csoda! A gitáros Davy Knowles-ban mintha Jimi Hendrix, a süvölvény Creames Eric Clapton, Stevie Ray Vaughan, a zseniális ifjonc Alvin Lee és a blues örök és halhatatlan lelke fuzionált volna. Mindez kiegészülve egy olyan énekhanggal, ami néha tud olyan lenni, hogy a gyapotföldeken is bőghetett volna a Mély Dél rabszolgatartó érájában. (Na jó, ez egy kicsit túlzás, de nagyon karakteres.) És mindez egy 19-20 éves kölyök arctól. Lehengerlő és megindító egyszerre - bizonyíték, hogy a blues örök és elpusztíthatatlan, nemcsak zene, hanem egy attitűd: az élés egy módja.
Az őt ért hatásokról Davy Knowles a MySpace oldalán ezt írja. " Influenced by loads of artists... uh... Rory Gallagher, Mark Knopfler, Robert Cray, Ray Charles, John Mayall, Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan, Pink Floyd (and any David Gilmour), Sonny Landreth, John Mayer, Muddy Waters, Howlin' Wolf, loads of blues fellers... also folk - Bert Jansch, Davey Graham, John Renbourn, Richard Thompson..." - jó névsor!
Persze britek a szentjeim, eddig egy lemezük (Back Door Slam - Roll Away) jelent meg. 2006-ban alkultak Man Szigetén. Olyan hangon szólalnak meg, ami méltán idézi olyan blueserek zenei szellemiségét mint Clapton, Peter Green vagy John Mayall. Knowles a blues gitárosok legfiatalabb nemzedékének reprezentánsa. Amikor Davy, a basszista Adam Jones meg a dobos Ross Doyle 2006-ban összeálltak, még egyik sem volt 20 éves. isle of Man közösségében cseperedtek. Knowles 11 éves kora óta akart gitáros lenni. A revelációt számára a rádióban hallott Dire Straits Sultans of Swing-je, abban is a fergeteges Knopfler gitár jelentette. Épp apjával autóztak valamerre. Apja akusztikus gitárján kezdett pengetni.
Autodidakta módon, a családi régi bakelitek hallgatásával jutott egyre feljebb és beljebb a gitározás művészetében. A lemezgyűjtemény megismertette a brit blues aranykorával, míg később figyelme a műfaj amerikai gyökerei felé fordult. Az együttes neve a nagy blues gitáros, Robert Cray egy száma címéből ered. Knowles kezdetben egy helyi kocsma zenekarral lépegetett fel. (Oh, ha itt is lennének ilyen kocsmák. Na, jó a Garaboncziás a mi kis north balkánunkon ilyesmi.) A pre Back Door Slamben Knowles, Ross Doyle dobos, Jamie Armstrong basszusgitáros és a ritmusgitáros Brian Garvey egyesítették ifjonti hevüket és erejüket 2003-ban. 2004-ben Garvey autóbalesetben életét vesztette. Trióként működtek tovább, klubokban és fesztiválokon játszottak egyre sűrűbben, Don McLeantől a Whoig mindent játszottak. 2006-ban Armstrong kivált és jött Adam Jones, ezzel beállt a jelenlegi Back Door Slam. 2007-ben jelent meg a zseniális, frenetikus, ígéretes [ ahogy fiam mondta: Úristen, ha ez a srác 19 évesen ilyen, mi lesz ebből 20 év múlva? Isten? smile ] etc. debüt, a Roll Away, és elindultak a skacok egy turnéra Ámerikába, aminek részeként felléptek a Lollapaloozán és az Austin city Limits zenei fesztiválokon. És ugyebár most majd a Bonnaroo Arts and Music Festivalon is."
Davy Knowles és az akusztikus blues:


A számok:
01. Come Home
02. Heavy on My Mind
03. Outside Woman Blues
04. Gotta Leave
05. Stay
06. Too Late
07. Takes a Real Man
08. It'll All Come Around
09. Too Good for Me
10. Roll Away

Susanna Hoffs - When You're a Boy (1991) Sony

Susanna Lee Hoffs 1959. január 17-én egy los angelesi zsidó család gyermekeként született, és a csinos lányokból álló, kellemes popzenét játszó Bangles együttes tagjaként vált ismertté.
Az együttes 1990-ben felbomlott, Susanna szólóban folytatta pályafutását.
Ez volt az első önálló nagylemeze.
A felvételeken többek között Jim Keltner dobokon, Donovan háttérvokálosként közreműködött.

A számok:
01. My Side of the Bed (3:29)
02. No Kind of Love (3:05)
03. Wishing On Telstar (4:11)
04. That's Why Girls Cry (3:59)
05. Unconditional Love (3:51)
06. Something New (3:52)
07. So Much for Love (3:33)
08. This Time (2:36)
09. Only Love (4:25)
10. It's Lonely Out Here (3:52)
11. Made of Stone (3:13)
12. Boys Keep Swinging (4:59)

2011. augusztus 7., vasárnap

Szabó Gábor - Mizrab (1972/2006) King Records/CTI

A lemez felvételei 1972 decemberében Englewood Cliffs-ben (New Yersey) készültek. A stúdióban Szabó Gábor mellett többek között a következő muzsikusok zenéltek: Billy Cobham, Jack DeJohnette, Ron Carter és Bob James. A lemezről mindent megtudhattok itt.

A számok:
01 Mizrab (Gabor Szabo) - 9:35
02 Thirteen (Gabor Szabo) - 9:18
03 It's Going To Take Some Time (Carole King) - 4:15
04 Concerto #2 (based on the Andante from Dmitri Shostakovitch's "Piano Concerto No. 2 In F Major" - 1957) (Dmitri Shostakovich) - 7:20
05 Summer Breeze (Seals/Croft) - 6:07

2011. július 30., szombat

Nickel Creek - Nickel Creek (2000) Sugar Hill

Sara Watkins (hegedű, ének), Chris Thile (mandolin, ének) és Sean Watkins (gitár, ének) alkotják a Nickel Creek triót. Az együttes akusztikus bluegrass gyökerű folkzenét játszik, stílusukat nevezik progresszív bluegrassnak, new-bluegrassnak is.
2003-ban This Side című albumuk az év kortárs folk album Gammy-díját kapta, a 2000-ben megjelent Nickel Creek című lemezt is kapott Grammy jelölést.

A dalok:

1.Ode To A Butterfly
2.The Lighthouse's Tale
3.Out Of The Woods
4.House Of Tom Bombadil
5.Reasons Why
6.When You Come Back Down
7.Sweet Afton
8.Cuckoo's Nest
9.The Hand Song
10.Robin And Marian
11.The Fox
12.Pastures New


FLAC / 320 kb/s
Letöltés / Download

2011. július 29., péntek

Belushi & Aykroyd - Have Love Will Travel (2003) Have Love Records


Dan Aykroyd, a legendás Blues Brothers című film egyik főszereplője, s a másuk főszereplő, a fiatalon elhunyt James Belushi testvére, Jim Belushi készítették ezt a remek lemezt, amely hangulatában a filmet idézi.

A lemez felvételeit készítő csapat: Jim Belushi (vocals); Dan Aykroyd (vocals); Johnny Lee Schell (guitar); Jimmie Wood (harmonica, background vocals); Joe Sublett (saxophone); Darrell Leonard (trumpet); Glen Clark (keyboards, background vocals); Tony Braunagel (drums);Julie Delgado (background vocals).

A számok:
1 Skybox Ballroom Pump Aykroyd, Braunagel, Clark 1:23
2 Have Love, Will Travel Berry, Hazlewood 3:24
3 Dig Myself a Hole Crudup 2:17
4 Time Won't Let Me King, Kelley 3:02
5 Polk Salad Annie White 3:42
6 300 Pounds of Joy Dixon 4:02
7 All She Wants to Do Is Rock McRae, Harris, McRae 2:57
8 Can't Get Out of It Clark, Belushi 3:31
9 Greenbacks Charles, Richard 3:28
10 Truth at the Time Clark, Belushi 3:12
11 Cadillac Man Clark, Belushi 2:26
12 Swinging Party Washington, Fulson 2:52
13 Driving Wheel Skyes 2:49
14 Skybox Ballroom Pump (Reprise) Aykroyd, Braunagel, Clark 1:02

2011. július 15., péntek

Carl Verheyen Band - Six (2003) Provogue

Carl Verheyen a California állambeli Pasadenában van igazán otthon. 1985-ban, amikor Roger Hodgson távozott az angol Supertramp együttesből, a zenekar amerikai és európai turnéján végig ő gitározott. A turnék hatására Los Angeles egyik legkeresettebb stúdiógitárosa lett, s azóta szólóban majd zenekarával készíti színvonalas albumait. Gitárjátékát Steve Morse és Allan Holdsworth játékához, stílusát a TOTO zenekar tiszta stílusához szokták hasonlítani.

Egy hangulatos koncertfelvétel:

A 2003-ban Six címmel megjelent albumán a Band tagjai: Carl Verheyen gitár, ének; Cliff Hugo basszusgitár, ének és Steve di Stanislao dobok, ütősök, tabla és ének.
Vendégművész:Jim Cox Hammond orgona és wurlitzer.

A számok:
1. Lay Your Hammer Down
2. Place For Me
3. 24 And 10
4. Give A Try
5. Maggie's Ladder
6. Come Down Tonight
7. Rumour Mill
8. Guiding Star
9. Raimund
10. Yes It Is

Alannah Myles - Myles & More. The Very Best of (2005) PID


Az 1955-ben Torontóban született Alannah Myles hazáján, Kanadán kívül 1989-ben vált ismertté, amikor Black Velvet című száma világszerte nagy sikert aratott.
Azóta se nagyon hallottunk róla. Pedig nagyon jó hangú énekesnő.
2005-ben, ötvenedik születésnapja alkalmából jelent meg ez a válogatáslemeze.
A nagy sláger:


A számok:

01. Black velvet
02. Like flames (Album version)
03. Everybody's breaking up
04. Love is
05. Song instead of a kiss
06. Sonny say you will
07. Our world , our times
08. Long long time
09. Great divide
10. Family secret
11. Lover of mine
12. Bad 4 you
13. What are we waiting for
14. You love who you love
15. Still got this thing
16. Alibi

2011. július 14., csütörtök

Sultans of String - Luna (2007) Sultans of String

A Sultan os String kanadai együttes lemezét hallgatva úgy éreztem, mintha egy világ körüli úton vettem volna részt. A zenekart 2009-ben a legjobb kanadai folk instrumentális együttesnek választották.
A csapat: Chris McKhool - 5 string electric violin; Kevin Laliberte - nylon string guitar; Drew Birston - electric bass; Amanda Martinez / Maryem Tollar - voice; Ernie Tollar- nay - bansuri, saxophone; Bassam Bishara - oud; Rick Lazar- percussion.
Nagyon jó lemez.

A számok:

01 Que Vida
02 Alhambra
03 Rumba Norte
04 Rainflower
05 Kitchen Party
06 Luna
07 Contessa
08 El-Kahira
09 My Squid Hasa Rash
10 Dos Aguas

2011. július 12., kedd

eden ahbez - Eden's Island (1960/2005) Collector's Choice


Különleges ember különleges lemeze kerül most a kuckóba.
Eden Ahbez, vagy ahogy ő írta: eden ahbez (mert a nagy kezdőbetűt Istennek tartotta fenn), 1908. április 15-én George Alexander Aberle néven született New York Brooklyn negyedében. Születését követően egy kansasi család fogadta örökbe, új neve George McGrew lett. 1941-ben Los Angelesbe költözött, és egy német emigráns házaspár, ma úgy mondanánk bio üzlettel egyesített éttermében zongorázott. Itt eljegyezte magát a természetes táplálkozással és életmóddal, felvette az eden ahbez művésznevet, melyet haláláig viselt, és városszerte feltűnést keltett megjelenésével, öltözködésével és életmódjával, mely csak később, a hippi-mozgalom megalakulásakor jött divatba.
Dalokat írt neves, és kevésbé neves előadók számára: 1948. nyarán Nat King Cole a Nature Boy című dalával kilenc hétig vezette a Billboard slágerlistáját.
1995-ben, 87 évesen autóbalesetben hunyt el.
Életében ez az egyetlen lemeze jelent meg.
A számok:

1 Eden's Island
2 The Wanderer
3 Myna Bird
4 Eden's Cove
5 Tradewind
6 Full Moon
7 Mongoose
8 Market Place
9 Banana Boy
10 The Old Boat
11 Island Girl
12 La Mar
13 The Wanderer
14 Surf Rider

Jody Grind - Far Canal (1970) Transatlantic Records


Timothy 'Tim' Alan Hinkley angol billentyűs, énekes, producer 1946. május 25-én Londonban született. A hatvanas évek elején ifjúsági klubokban kezdett muzsikálni, majd keresett stúdiózenészként neves brit és amerikai előadók lemezein közreműködött. Megfordult Sonny Boy Williamson, Lee Dorsey, Carla Thomas és Ben E. King kisérőzenekarában is. A Jody Grind nevű triót 1969-ben alapította. A zenekar két nagylemezt hagyott maga után, melyek közül a Far Canal volt a második. Első, One Step On című albumuk is megtalálható a kuckóban.
Mindkét lemez figyelemre méltó.
A trió tagjai:Tim Hinkley - organ; Ivan Zagni - guitar; Barry Wilson - drums.

A számok:
1. We've Had It (5:07)
2. Bath Sister (3:28)
3. Jump Bed Jed 7:14)
4. Paradiso (7:31)
5. Plastic Shit (7:18)
6. Vegetable Oblivion (2:09)
7. Red Worms & Lice (7:23)
8. Ballad For Bridget (3:42)

Giuseppe Tartini - Ördögtrilla szonáta / The Devil's Sonata (1997) Harmonia Mundi USA

Giuseppe Tratini (1692-1770) olasz zeneszerző, hegedűművész és zenetanár Piranoban született. Szülei papi pályára szánták, azonban amikor a padovai egyetemen tanulmányait végezte, családjával és a papi hivatással is szakított és, megházasodott. Megélhetését hegedűórák tartásával és zenéléssel biztosította. 1721-től 1768-ig a padovai Szent Antal bazilika karmestere és szólóhegedűse. Kora egyik neves hegedűvirtuóza volt.
Legismertebb műve, az Ördögtrilla szonáta születéséről állítólag így vallott:
"Egy éjszaka azt álmodtam, hogy az ördög alkudott a lelkemre. Minden sikerült nekem; újdonsült szolgám csak úgy leste kívánságaimat. Hirtelen ötlet sugallatára kezébe adtam hegedűmet, hadd lássam, hogy boldogul vele. Legnagyobb meglepetésemre tökéletes biztonsággal kezdett játszani egy szonátát, amelynek nagyszerűsége legmerészebb képzeletemet is felülmúlta. Teljesen magával ragadott, lélegzetem is elakadt, s ekkor - felébredtem. Felkaptam a hegedűmet, és megpróbáltam utánozni azt, amit az imént hallottam. De hiába. Akkor írtam "Az ördög szonátáját", amely bár a legjobb valamennyi művem között, mégsem érte utól azt, amely álmomban megszólalt."
Számomra legkedvesebb szerzeménye az albumon szintén szereplő, Corelli témára írt variációsorozat.
A lemezen a barokk zene egyik nagy specialistája, az 1965-ben született Andrew Manze angol hegedűs, karmester hegedül.
A lemezen hallható művek:

La Sonata del Diavolo in G minor
1 [Largo] 6:36
2 Allegro 6:06
3 Andante - Allegro - Adagio 6:18

From L'arte del Arco
(fourteen variations on the Gavotta from op.5, no.10 by Corelli)
4 Theme and variation 1 1:00
5 Variations 2 and 4 1:09
6 Variations 9, 15, and 12 1:28
7 Variations 10 and 20 1:52
8 Variation 29 :46
9 Variation 30 :38
10 Variation 33 2:04
11 Variation 33 2:04
11 Variation 34 1:11
12 Variation 23 :53
13 Variation 38 1:11

Sonata in A minor
14 Cantabile 1:56
15 Allegro 1:57
16 [Andante] 4:50
17 Giga 2:33
18 Aria [with variations] 1:40
19 Variation I 1:18
20 Variation II 3:52
21 Variation III 1:32
22 Variation IV 2:43
23 Variation V 1:19

Pastorale for violin in scordatura
24 Grave 5:00
25 Allegro 3:30 


Download

2011. július 6., szerda

Ewen Carruthers - When Time Turns Around (2006) Stockfisch Records


Ewen Carruthers (1942-2010) a csendes, lírai hangvételű dalok szerzője és előadója visszahúzódó ember volt, haláláig ragaszkodott gyermekkora helyszínéhez, egy 1700 lelkes észak-kelet angliai kisvároshoz, Rothburyhoz, nem szívesen nyilatkozott, amit tudni érdemes róla, azt dalaiban mind elmondta.
A kilencvenes években megfordult az USÁ-ban is, s utolsó két nagylemezét az igényes akusztikus gitárzenére fókuszáló német Stockfisch Records gondozta.

A lemez készítői:

Ewen Carruthers vocals, guitar
Mike Silver guitar, backing vocals
Chris Jones guitar
Siard de Jong fiddle, mandolin, waldzither, flute
Christina Lux backing vocals
Fiona Simpson backing vocals
Roger Nicholls backing vocals
Iris Kramer flugelhorn
Hrolfur Vagnsson accordion
Brian O´Connor tin whistle, flute
Wolfgang Beisert mandolin
Beo Brockhausen tin whistle, low whistle, accordion
Michel Poffet double bass
Hans-Jörg Maucksch fretless bass

A dalok:
1 When Time Turns Around
2 Pierre-Auguste Renoir
3 The Amber Room
4 In Your Studio
5 Skeleton Crew
6 China Traveller
7 Rubenstein Remembers
8 One More Story
9 The Message
10 Talkin´ Tequila
11 Paris
12 Lewis And Clark

2011. július 5., kedd

Maggie Reilly - Echoes (1992) Mirror Image Records


Az 1956-ban a Skóciai Glasgowban született Maggie Reilly-t Mike Oldfield 1980-84 között készült albumain közreműködő énekesnőként ismerhettük meg. Azóta dolgozott másokkal, többek között Jack Bruce-szal is, s 1992 óta szólóalbumai is megjelennek.
Első, 1992-ben megjelent Echoes című albumáról az Everytime We Touch című dal a slágerlistákat is megjárta.

A lemezen hallható dalok:

1. Everytime We Touch
2. Tears In The Rain
3. Echoes
4. You'll Never Lose
5. Gaia
6. Real World
7. I'm Sorry
8. Wait
9. What About Tomorrows Children
10. Only A Fool
11. I Know That I Need You
12. Everytime We Touch [Long Version]

Related Posts with Thumbnails